Georga Friedricha Haendla – Faramondo Opera

Estimated read time 2 min read

Opera w trzech aktach, której prapremiera odbyła się 3 stycznia 1738 roku.

W akcie pierwszym widzimy Gustava (króla), który wraz ze swoim synem – Adolfo, opłakują śmierć syna/brata. Zginał on z ręki króla Franków. Dowiadujemy się również, że Adolfo kocha siostrę Faramonda. Król Franków trzyma dziewczynę w zamkniętej komnacie.  Sam jednak Faramondo zakochał się w Rosimondzie, która darzy go takim samym uczuciem. Niestety Faramonda ma sojusz Niemieckim królem Gernandem, który również kocha Rosimonde. Aby pozbyć się króla Franków Gernadem planuje zabójstwo. Niestety nie udaje mu się to, gdyż zostaje schwytany. Faramondo również zostaje schwytany i to przez samego Gustava. Prosi króla o rękę Rosimondy, ale ten odrzuca deklaracje.

W akcie drugim widzimy Gernanda, który oferuje Gustavowi pomoc militarną przeciwko królowi Franków. Król się zgadza i oferuje w zamian rękę Rosimondy. Dziewczyna odtrąca go, a ujmuje się za nią jej brat – Adolfo. Dodatkowo książę wypowiada się dobrze na temat Faramonda. Ojciec słysząc to wtrąca syna do więzienia. Tymczasem Gernando chce dostać się do celi, w której przetrzymywany jest Faramondo, aby go zabić. Na szczęście przeszakdza mu w tym wszystkim Rosimonda, która uwalnia ukochanego.

W akcie trzecim widzimy idącego na stracenie Adolfa. Tymczasem Gernando chce najechać na pałac. Porywa przy tym córkę króla – Rosimondę. Adolf informuje o tym ojca, który tym samy ułaskawia go i karze iść walczyć w obronie zamku. Gustavo wpada w ręce Gernanda, ale na szczęście z pomocą przybywają mu Adolfo oraz Faramondo. Król ponownie jest proszony o rękę córki. Dowiaduje się jednak, że to nie Faramondo zabił jego syna i w końcu wyraża zgodę na ślub.

You May Also Like

More From Author