Dama Pikowa – Piotr Czajkowski opis

Estimated read time 4 min read

Prapremiera odbyła się 19 grudnia 1890 roku.

Akt pierwszy został podzielony na dwie odsłony

W pierwszym odsłonie przenosimy się do ogrodu letniego znajdującego się w mieście Petersburg. Tam opiekunki wyszły na spacer ze swoimi podopiecznymi. Czeklaiński i Surin plotkują na temat Hermana, który to poprzedniej nocy tylko przyglądał się grającym w karty. Według nich ich przyjaciel nie ma pieniędzy i dlatego nie bierze udziału w zabawach. Nagle pojawia się Herman, któremu towarzyszy Hrabia Tomski – troszczy się o dobre samopoczucie młodzieńca. Mizerność Hermana nie wynika jednak z jakieś choroby. Chłopak zakochał się w bogatej pani, wie jednak, że nie ma nic, aby zaimponować dziewczynie. Ogród zaczyna się wypełniać gośćmi. Wśród nich jest książę Jalecki, który właśnie się zaręczył. Spacerowicze gratulują mu wybranki, która jest Liza. Herman rozpoznaje w Lizie swoją miłość. Dziewczynie towarzyszy stara ciotka Hrabina. Kiedy Liza, Jalecki oraz starsza kobieta odchodzą Tomski zaczyna opowiadać starą historie o Hrabinie. Okazuje się, że za czasów Ludwika XV starsza dama była znana jako „Wenus moskiewska”. Kobieta ta przegrała wpierw prawie cały swój majątek, aby potem uzyskać od hrabiego Saint-Germain tajemnice trzech kart, które zawsze wygrywają.   Swój sekret zdradziła już mężowi oraz kochankowi. Po czym nawiedziła ją zjawa, która powiedziała jej, że straci życie z ręki tego, któremu przekaże trzeci raz sekret. Herman zafascynowany historią zamierza zdobyć serce Lizy.

W drugiej odsłonie Liza zaprasza do siebie znajome. Dziewczyny wpierw śpiewają smutny romans na dwa głosy, a potem, aby atmosfera była bardziej wesoła, zaczynają nucić rosyjską pieśń. Opiekunka Lizy jest zbulwersowana i wygania dziewczyny. Liza zostaje sama i myśli o Hermanie, w którym jest zakochana. Nagle pojawia się Herman, który wyznaje dziewczynie, co do niej czuje. Hrabina przerywa im dysputę, kiedy staruszka odchodzi Herman oddaje swoje życie Lizie. Ta go zaczyna tulić.

Akt drugi również został podzielony na dwie odsłony.

W pierwszej odsłonie przenosimy się na bal, który odbywa się w petersburskim pałacu. Surin rozmawia z Tomskim na temat Hermana. Przyjaciele twierdzą, że młodzieniec cały czas myśli o zdobyciu sekretu trzech kart.  Liza jest smutna widząc, to książę Jelecki wyznaje bezgraniczną miłość dziewczynie. Szybko jednak spostrzega, że jest on jej obojętny. NA bal przychodzi Herman, jego towarzysze ( Surin i Czekaliński) przypominają mu o tym, jak kończy się przepowiednia. Młodzieniec podchodzi do Lizy. Ta zgadza się na tajemne spotkanie i daje klucz Hermanowi do sekretnego przejścia. Odsłona kończy się wejściem na sale balową Katarzyny II.

W drugiej odsłonie Herman niepostrzeżenie wkrada się do rezydencji Lizy. Zauważa Hrabinę, która kładzie się do snu. Nagle młodzieniec wynurza się z ciemności i prosi starszą panią o wyjawienie mu sekretu trzech kart. Kobieta milczy, a Herman wyciąga broń i grozi, że się zabije, jeśli nie zostanie wyjawiona mu tajemnica. Hrabina widząc to umiera na atak serca. Do pokoju wbiega Liza. Wypędza Hermana i zaczyna płakać.

Akt trzeci został podzielony na trzy akty.

W pierwszej odsłonie widzimy Hermana czytającego listy. Są nimi słowa napisane przez Lizę. Dziewczyna chce się spotkać z Hermanem nad rzeką Newą. Nagle zrywa się wiatr, gasi światło, a w pokoju Henryka pojawia się zjawa Hrabiny.  Wyjawia mu sekret trzech kart, ale chłopak będzie mógł wygrywać pieniądze pod warunkiem, że ożeni się z Lizą.

W drugiej odsłonie przenosimy się na brzeg Zimowego Kanału. Tam Liza czeka na Henryka, który zjawia się. Niestety młodzieniec bardzo się zmienił. Herman jest opętany myślą wygrywania pieniędzy w kasynie. Chce siłą zabrać Lizę do lokalu. Dziewczyna wyrywa się z uścisku młodzieńca. W tym momencie Henryk szyderczym głosem mówi Lizie, że to on zabił starszą kobietę. Dziewczyna usłyszawszy to rzuca się do rzeki.

W trzeciej odsłonie trafiamy do kasyna. Nagle ku zdumieniu grających tam osób pojawia się Herman, który stawia 40 tysięcy rubli na kartę trzy. Wygrywa i stawia całą sumę na siódemkę. Ponownie dopisuje mu szczęście. Herman raz jeszcze stawia wszystko na jedna kastę – as. Nikt nie chce podjąć wyzwania poza księciem Jaleckim. Młodzieniec jest pewien wygranej, ale niestety przegrywa. Kartą, która wygrała jest Dama Pikowa, w której Herman rozpoznaje Hrabinę. Następnie strzela sobie w serce, prosząc na łożu śmierci o przebaczenie.

You May Also Like

More From Author