Fotografie wszech czasów: Księżniczka Leila Bederkhan

Estimated read time 2 min read

Autorką tego zdjęcia jest Austriaczka żydowskiego pochodzenia kryjąca się pod intrygującym pseudonimem Madame d′Ora. Jej prawdziwe imię brzmiało Dora Kallmus i była jedną z pierwszych kobiet zajmujących się fotografią mody.

Na początku XX – tego wieku na okładkach magazynów zaczęły pojawiać się fotografie zamiast rysunków. Madame d′Ora wykorzystała ten moment, w centrum swojego zainteresowania stawiając proste portrety, motyw tańca i ekspresyjne stroje. Przez całę lata 30. i 40. była doskonale rozpoznawaną personą w świecie fotografii i mody.

Droga do sławy wiodła najpierw przez Wiedeń, gdzie w 1907 roku otworzyła studio fotograficzne Benda-d′Ora studio (założyła je wspólnie z Arthurem Bendą, którego poznała w Berlinie). Już wtedy była znaną osobą: dwa lata wcześniej jako pierwsza kobieta została przyjęta do Graphic Training Institute. W tym samym roku mianowano ją członkinią Wiedeńskiego Stowarzyszenia Fotograficznego.

Madame d′Ora była na tyle popularna wśród arystokracji, że otworzyła kolejne studio w Paryżu. To właśnie w tym mieście jej kariera nabrała tempa. Stałą się jedną z najlepiej rozpoznawalnych portrecistek. Uwieczniła m.in. Colette, Josephine Baker i naszą rodaczkę Tamarę Łępicką (znaną bardziej jako Tamara de Lempicka), malarkę epoki art déco.

Madame d′Ora portetowała też tancerzy. Przedstawiona na zdjęciu Leila Bederkhan parała się właśnie tym zajęciem – była jedną z licznych orientalnych tancerek, które dawały występ w Paryżu. Fotografia skupia się na twarzy modelki pokrytej mocnym scenicznym makijażem i charakterystycznie ułożonych dłoniach. Kurdyjska księżniczka Leila Bederkhan była kolejną postacią sportretowaną przez Madame d′Ora w swoim naturalnym środowisku.

Technika fotografki nie była radykalna. Wręcz przeciwnie: lubiła ona uwieczniać indywidualność postaci w kadrach, które byłyby jak najmniej sztuczne. Te kadry były kontrastem dla staroświeckich sztywnych portretów – to właśnie dzięki temu Madame d′Ora zaczęła szybko zyskiwać na popularności.

You May Also Like

More From Author