Szyfr Blackstone’a recenzja książki

Estimated read time 2 min read

Rok 1795. Młoda, piękna Angielka otrzymuje zaproszenie od bogatego stryja, którego nigdy nie poznała i rusza do położonego na wybrzeżu Suffolku. To szansa na naprawę kulejących od lat stosunków rodzinnych. Niespodziewanie ekscytująca przygoda zamienia się w walkę, nawet o życie. Nim dziewczyna dotrze do posiadłości krewnego, ten rozstaje się ze światem, zaś Angielka zostaje wplątana w różne niebezpieczne zdarzenia, których tłem jest tajemniczy, tytułowy szyfr Blackstone’a.

Koniec XVIII wieku we Francji to rewolucja, terror jakobinów pod wodzą Maksymiliana Robespierre’a, ścięcie króla Francji i jego żony, oraz wielu arystokratów. Zakończy się to wszystko pojawieniem się nowego wielkiego monarchy, słynnego Napoleona Bonaparte, późniejszego cesarza oraz straceniem na gilotynie przywódcy jakobinów.

Powieść łączy w sobie elementy romansowe i szpiegowskie, a klimat przypomina książki Daphne du Maurier ( dwie z jej książek zrealizował Alfred Hitchcock: „Ptaki” ( Oscar) oraz „Rebekę”). Im dalej zagłębiamy się wraz z bohaterką w tajemnicę, tym wokół nas robi się coraz mroczniej. Komu zaufać, i kim naprawdę jest kapitan Holland, nowy znajomy Angielki? Oto pytania, które będą nas nurtować do ostatniej strony książki.

Każdemu, kto sięgnie po tę akurat powieść, może przydarzyć się właściwie tylko jedno –  ryzykują mianowicie, że ich wciągnie, nie będą potrafili oderwać się ani na moment. Dlatego należy ostrzegać wszystkich – nie czytajcie tej pozycji w nocy, do poduszki. Noc macie z głowy!

Rose Melikan posiada niebywałą łatwość pisania, a klimat narysowany jej piórem przypomina najmroczniejsze thrillery spod znaku takich mistrzów, jak Coben czy Patterson. Muszę przyznać, że po przeczytaniu tej książki mocno nadszarpnięta została moja teoria o tym,  że kobiety potrafią tworzyć prozę typowo romansową albo komediową, mówiącej zatem wyłącznie o miłości. Coraz więcej przedstawicielek płci pięknej bierze się za pisanie kryminałów czy thrillerów i , co warto zauważyć, wychodzi im to naprawdę dobrze.

Autor: Rose Melikan
Tytuł: Szyfr Blacksttone’a
Tytuł oryginału: Blackstone Key
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 29 stycznia 2010
Kategoria: historyczna, przygodowa
Oprawa: miękka
Ilość stron: 448

recenzent:

Andrzej Jaworski

You May Also Like

More From Author