„Księżycowy Kamień” to druga część najnowszej serii powieści autorstwa José Frèchesa. Tym razem autor skupił się bardziej, niż w poprzedniej części, na życiu nieślubnego syna Cesarza Chin, jak i jego nowopowstałej rodziny. W tej powieści autor opisuje losy matki samotnie wychowującej syna, matki, która nie miała okazji zżyć się z kulturą chińską, a musi sobie jakoś radzić. José Frèches przedstawia też wydarzenia z życia Księżycowego Kamienia, który zdołał uciec strażnikom, ale nie może być z ukochaną i swoim synem.
Ukochana Księżycowego Kamienia jest Angielką, pochodzi z dobrej rodziny, ale nie oznacza to, że poradzi sobie w tak różnym od swej ojczyzny kraju. Jej sytuacja jest skomplikowana, kultura Chin jest dla niej obca. Kobieta potrzebuje pomocy i ją znajduje.
Autor „Księżycowego kamienia” opisuje proces przystosowywania się młodej Angielki do wymogów kultury Chin, jak i proces akceptacji przez Chińczyków pewnych przyzwyczajeń i zachowań ludzi, którzy zaczęli władać ich państwem. Nie są to łatwe procesy i od obu stron wymagają dużo odwagi i rozwagi.
W powieśc autor ukazuje jak bardzo skomplikowane mogą być relacje międzyludzkie, nie tylko wewnątrzkulturowe (potomka cesarza Chin ściga klan eunuchów), ale i międzykulturowe w tym przypadku na linii Anglia-Chiny.
Można odnieść wrażenie, że druga część cyklu „Imperium łeż” jest bardziej kobieca, niż „Wojna Opiumowa”. Więcej w niej mowy o uczuciach, kobietach, ich wzajemnych relacjach, jak i bardziej, lub mniej skomplikowanych relacjach damsko-męskich.
W „Księżycowym kamieniu” mniej jest przypisów dotyczących historii Chin w porównaniu z częścią pierwszą, ale te które się tam znalazły są tak samo fachowe jak w Wojnie Opiumowej.
Zarówno w pierwszej, jak i drugiej części „Imperium Łez” widać profesjonalizm, pasje i doświadczenie autora, może dlatego obie części czyta się stosunkowo łatwo i przyjemnie.
Autor: José Frèches
Tytuł: Imperium łez 2. Księżycowy kamień
Tytuł oryginału: Le sac du Palais d′été
Wydawca: Albatros/Andrzej Kuryłowicz, Wydawnictwo
Data wydania: 2010
Kategoria: powieść, historia
Ilość stron: 454
Oprawa: miękka
Autor recenzji: Joanna Kuc
Jesteśmy częścią StacjaKultura.pl